Vas Gabriella és Röst Gergely (Szegedi Tudományegyetem) szemináriumi előadást tartanak a Matematika Tanszéken.

Vas Gabriella

MTA-SZTE Analízis és Sztochasztika Kutatócsoport

Késleltetett differenciálegyenletek periodikus megoldásai és globális dinamikája monoton pozitív visszacsatolás esetén

Absztrakt: Az előadás célja megmutatni, hogy monoton pozitív visszacsatolás esetén a globális attraktor szerkezete bonyolultabb lehet a Krisztin, Walther és Wu által korábban jellemzett orsó-szerű alakzatok uniójánál. Nagy amplitúdójú, az orsó-szerű alakzatokon kívül elhelyezkedő  periodikus megoldásokat konstruálunk olyan folytonos visszacsatolási függvényekre, amelyek "közel" vannak egy adott lépcsős függvényhez. Bizonyos visszacsatolási függvényekre pontosan két ilyen periodikus pálya létezik, amelyek hiperbolikusak és instabilak. A periodikus pályák instabil halmazainak vizsgálatával a globális attraktor orsókon kívüli része is jól jellemezhető.

Dr. Röst Gergely

Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézet, MTA-SZTE Analízis és Sztochasztika Kutatócsoport

Global attractivity principle for functional differential equations

Absztrakt: We present a general condition for global asymptotic stability in a wide class of FDEs, by ensuring that the deviation of the state of the solution from an equilibrium in the phase space norm is not increasing. In the special case of a single discrete delay, this reduces to a simple geometric condition. With this method we can easily reconstruct several classical global stability results and also give new results of absolute and delay dependent global attractivity for various applications in mathematical biology.

2011. szeptember 14. (szerda) 12:30 órakor

előadást tartanak a Pannon Egyetem Matematika Tanszék Könyvtárában (Veszprém, Egyetem utca 10., E épület, földszint)

Az előadásokra minden érdeklődőt szeretettel várunk!