Andras Balogh (University of Texas-Pan American, USA)  szemináriumi előadást tart a Matematika Tanszéken.

Andras Balogh

Department of Mathematics, University of Texas-Pan American, Edinburg, TX, USA

2010. június 16. (szerda) 14:00 órakor

Backstepping-Style Feedback Transformations for Partial Differential Equations with Engineering Applications

Inspired by by the technique of finite dimensional backstepping-style feedback stabilization we show how the unstable zero solution of various linear partial differential equations can be stabilized by boundary feedback control laws. The existence of a boundary feedback control law can be shown using several different approaches. In our talk we will mention the use of recursive relations, matrix difference equations, and associated partial differential equations. The equations considered have engineering applications ranging from solid propellant rocket to atomic force microscopy. Numerical simulation suggests the existence of stabilizing boundary feedback control even for systems with superlinear nonlinearities if the uncontrolled system does not exhibit finite time blow up.