Petr Salač, Technical University of Liberec, Csehország)  szemináriumi előadást tart a Matematika Tanszéken.

Prof. Petr Salač

Technical University of Liberec, Csehország

2010. december 2. (csütörtök) 12:15 órakor

Optimization in glass forming

Abstract: The industrial process of manufacturing vases and similar glass products involves a wide variety of technological requirements. One of the most important requirements is to achieve a uniform temperature of the pressing tool surface. The correct value of this temperature ensures trouble-free separation of the tool and the pressing. For this reason, the optimization of temperature field of the plunger is desirable, and numerical simulation is useful.

In this lecture the shape optimization problem for cooling cavity of plunger for pressing of glass production is introduced. The application of flow control body is used us the second step of optimization. The uniform temperature of the plunger outward surface is chosen as the optimization criterion. Further some experimental verification of numerical results is presented.