←   7. Tojás törik                                         9. Tehetetlen   →




8. Mi van a tojáson belül?



Én messze nem vagyok konyhatündér, be sem merészkedek a konyhába. Miért? Mert a múltkor túl okos(tojás) voltam. Íme:

- Természetesen sárgája és fehérje (majd esetleg kiscsirke).
- Igen, de kemény (főtt), lágy vagy nyers?
- Ez sem nehéz: törjük fel!
- Nem lehet, mert rántottát nem akarok, a kemény pedig nem jó tésztát gyúrni.
- Ha meleg akkor kemény, ha hideg akkor pedig nyers. Hiszen vagy a lábosból, vagy a a hűtőből vetted ki.
- Mindkettő szobahőmérsékletű! Már órák óta itt lábatlankodsz (értsd: udvaroltam), ezért kevertem össze! Drága is, kevés is a tojás!
- No, figyelj ide egy kicsit. Mindkettővel ugyanazt fogom tenni. Leteszem az asztalra, megpörgetem, egy pillanatra megállítom a tenyeremmel, és azonnal el is engedem. Mit látsz?

   


- Jujj, majdnem leesett az asztalról! Tűnj el innen! Mindkettő mozgott a tenyered után, én is ráteszem a tenyeremet a tojásfejedre!
- Nem: a jobboldali szépen pörgött tovább, a baloldali csak az asztal lejtése miatt akart legurulni. No, melyik melyik?
- ???
- Amelyik tovább pörgött (a jobboldali), az nyers (vagy lágy), mert én csak a héját állítottam meg egy pillanatra. A belseje tovább pörgött (fizikában ezt tehetetlenségnek nevezik), és vitte tovább a külsejét is, amikor elengedtem. A tehetetlenségről egyébként részletesebben lesz szó a következő, 9. Tehetetlenség fejezetben.
    A másik egyáltalában nem pörgött tovább a tenyerem felengedése után! Ugyanis a külseje is és a belseje is kemény, sőt egybe vannak "nőve", vagyis egyik sem tud, még picit sem mozogni a másik nélkül. Tehát a tenyeremmel a belsejét is, és külsejét is azonnal megállítottam. Tessék, itt a főtt tojásod.
- És azt hogyan lehetne megállapítani, hogy a tovább pörgő tojás nyers vagy lágy?
- Ez esetben alaposabban meg kell figyelni az elengedés utáni pörgés sebességét. Ehhez már előzetes gyakorlás kell nyers és lágy tojásokkal!
    Ha ugyanis erősebben pörög, akkor nyers a tojás. Vagyis mind a sárgája, mind a fehérje folyékony. Így nagyobb a tehetetlensége, jobban mozgatja tovább a külsejét.
    Ha pedig már csak alig pörög, akkor csak a sárgája forog tovább, amikor tenyeremmel megfogom egy pillanatra. Ez pedig elengedés után már csak kevésbé forgatja meg az egész tojást.
    És mindezért mit kapok, drágám?
- Záptojást, ha még sokáig gyakorolsz !
- Erről jut eszembe: arra is van egy másik trükköm: hogyan lehet megállapítani egy tojásról, persze feltörés nélkül hogy egészséges avagy záp (romlott). Mondhatom?
- Pörgesd fel magad!
- Mindössze egy pohár tiszta vízbe kell tenned, nézd csak:


Amikor ugyanis a tojás elkezd romlani, gázok fejlődnek benne, átlagsűrűsége csökken, és így egyre jobban úszik a vízben. A több hetes, nagyon romlott tojás akár egészen a víz felszínére is felúszhat! Nézd, egy naptárt is készítettem Neked:


    Sőt, ha elég sok konyhasót teszünk a vízbe, akkor már az egészen friss tojás is úszik a víz felszínén, mert a sós víz sűrűsége nagyobb az egészséges tojás sűrűségénél!
- Aviszontlátásra!
- Ugye a Holt tengerhez sietsz? Megyek Veled! Itt a térkép:

       


A Holt tengerben az emberek is lebegnek, egyetlen karcsapás vagy lábtempó nélkül. Ez a furcsa jelenség annak köszönhető, hogy a Holt-tenger sótartalma 32,8 %, míg más tengereké 2-3 % körül mozog. A Holt Tenger sűrűsége 1,24 gr/cm3, az emberi test sűrűsége: 1,06 gr/cm3. Emiatt úszik a mozdulatlan emberi test a Holt Tenger felszínén. Mellesleg, a nagy sótartalom miatt a Holt-tengerben semmilyen élőlény sem él meg. Ajánljuk wellness szalonoknak, lebegő kabinokhoz, otthoni és gyógyfürdői használathoz!
    Drágám, hol vagy . . . ?











←   7. Tojás törik                                         9. Tehetetlen   →




Szalkai István
Pannon Egyetem
Matematika Tanszék
Veszprém
szalkai@almos.uni-pannon.hu
2014.12.03.