←   1. Melléöntés                                         3. Feldől   →




2. Folyadék leggyorsabb kiöntése



    Az előző részben láttuk, hogyan kell dobozból fröcskölés nélkül kiönteni a folyadékot. A nyílás a dobozoknál is, a hagyományos palackoknál is eléggé kicsi. Tehát fröcskölés ide vagy oda, lassan folyik, bugyog ki a lé. Ez pedig például mosogatáskor, többszöri öblítéskor (ráadásul több tucat palacknál a borospincében) eléggé IDEGESÍTŐ !!!
    Tehát a nagy kérdés: Hogyan öntsük ki a folyadékot egy szűk nyakú palackból a lehető leggyorsabban?

Az alábbi ötleteim vannak (tanács: először próbáld ki magad a két módszert, és csak utána nézd meg a három videót!):

       



Mit is csináltunk?

    Az első esetben csak óvatosan, vízszintesen tartottuk a palackot. Nem mindig bugyogott, de akkor is csak csordogált. A folyamat 14 másodpercig tartott, ami rekordidő!
    A második esetben csak függőlegesen tartottuk az üveget. Volt is verekedés a levegő és a folyadék között a bejáratnál (az üveg szájánál), a gravitáció is besegített (? a levegőnek a folyadéknak, vagy esetleg mindkettőnek?). Sikerült is 15 másodpercet mérnem!
    A fenti két esetben tehát a levegő csak vagy lassan, vagy szakaszosan (vagyis lassan) tud bejutni az üvegbe ("bugyog"), ez akadályozza a folyadék kijutását, ezért ezek lassú módszerek:
    A harmadik esetben függőleges helyzetben hirtelen megforgattuk a palckot függőleges tengelye körül! Így a folyadék a palack falához szorult, a centripetális erő hatására, ami által a palack közepén, egészen a szájnyílásig lefelé egy légfolyosó alakult ki, amiben a levegő akadálytalanul, vagyis gyorsan jut be. Ezáltal a folyadék is gyorsan jut ki a palackból, amint a videón ezt láthattuk is! A mért 10 másodperc idő legalább 30% időnyereséget jelent az előző két módszerhez képest - ami nagyszámú palack (többszöri öblögetésekor) már számottevő eredmény!

    A módszert Öveges József tanár úr TV-műsoraiból tanultam, jó 40 évvel ezelőtt. Öveges József sok könyvét, TV- és DVD- felvételét az Olvasnivalók fejezetben ismertetem.



    Jó mosogatást!







←   1. Melléöntés                                         3. Feldől   →


Szalkai István
Pannon Egyetem
Matematika Tanszék
Veszprém
szalkai@almos.uni-pannon.hu
2014.12.03.