Kutatólaboratórium


A kutatólaboratórium tagjai

A kutatólaboratórium korábbi tagjai

  • David Reynolds, Senior Lecturer, School of Mathematical Sciences, Dublin City University
  • Slezák Bernát, PhD, ny. egyetemi docens
  • Essam Awwad, PhD hallgató
  • Benkő Attila, PhD hallgató
  • Krasznai Beáta, adjunktus

A kutatólaboratórium tevékenysége
A kutatólaboratórium feladata közönséges, parciális differenciálegyenletek, integro-differenciálegyenletek és differenciaegyenletek megoldásainak kvalitatív és kvantitatív vizsgálata. Kapcsolódó területként kutatások folynak integrálegyenletek, illetve integrál- és differenciálegyenlőtlenségek vizsgálatával kapcsolatban is. Célunk új elméleti és numerikus módszerek kifejlesztése és gyakorlati problémára történő alkalmazása. Eredményeinket elsősorban biológiai folyamatok és neuronhálózatok matematikai leírására szolgáló matematikai egyenletek, mechanikai mozgások modelljei motiválják.

Kutatási eredmények
Kutatásaink differenciálegyenletek, illetve differenciaegyenletek stabilitási vizsgálataihoz, a megoldások aszimptotikus jellemzéséhez, és az integrálegyenlőtlenségek témaköréhez kapcsolódnak. A 2012-2016 kutatási időszakban 34 publikációnk jelent meg, melyek közül 1 monográfia, 25 impakt faktoros folyóiratcikk, az összesített impakt faktor 25,42. Dolgozatainkra az elmúlt 5 évben 938, ezen belül a kutatási periódusban megjelent 34 publikációnkra pedig eddig 29 hivatkozást regisztráltunk. Eredményeinkről 32 meghívott és további 16 előadásban számoltunk be nemzetközi konferenciákon.

Legfontosabb publikációk

  • J. A. D. Appleby, I. Győri, D. W. Reynolds, On exact convergence rates for solutions of linear systems of Volterra difference equations, J. Difference Equations and Applications, 12 (2006) 1257- 1275.
  • O. Arino and M. Pituk: More on linear differential systems with small delays, Journal of Differential Equations 170 (2001), 381-407.
  • H. Bereketoglu, I. Győri., Global asymptotic stability in a nonautonomous Lotka-Volterra type system with infininte delay, J. Math. Anal. Appl. 210 (1997) 279-291.
  • I. Győri, Connections between compartmental systems with pipes and integro-differential equations, Mathematical Modelling 7 (1986), 1215-1238.
  • I. Győri, F. Hartung, Asymptotically exponential solutions in nonlinear integral and differential equations, J. Differential Equations, 249:6 (2010) 1322-1352.
  • I. Győri, L. Horváth, A new view of the lp theory for a sytem of higher order difference equations, Computers and Mathematics with Applications, 59 (2010) 2918-2932.
  • I. Győri, G. Ladas, Oscillation Theory of Delay Differential Equations, Oxford Science Publications, Clarendon Press. Oxford, 1991.
  • I. Győri, M. Pituk, Comparison theorems and asymptotic equilibrium for delay differential and difference equations, Dynamic Systems and Applications, 5: (1996) 277-302.
  • I. Győri,, I. S. Trofimchuk, Global attractivity and persistence in a discrete population model, J. Difference Equations and Applications, 6 (2000), 647-665.
  • F Hartung, Linearized stability in periodic functional differential equations with state-dependent delays, J. Computational and  Applied Mathematics 174: (2) pp. 201-211.
  • F. Hartung, On second-order differentiability with respect to parameters for differential equations with state-dependent delays, J. Dynamics and Differential Equations 25: (4) (2013)  1089-1138.
  • F. Hartung, T. Krisztin, H.-O. Walther, and J. Wu, Functional differential equations with state-dependent delay: theory and applications, in Handbook of Differential Equations: Ordinary Differential Equations, volume 3, edited by A. Canada, P. Drábek and A. Fonda, Elsevier, North-Holand, 2006, 435-545.
  • L. Horváth, Khuram Ali Khan, Josip Pečarić: Combinatorial Improvements of Jensen's Inequality: Classical and New Refinements of Jensen’s Inequality with Applications, Element d. o. o., 240 p. (Monographs in Inequalities, 8), ISBN: 978-953-197-594-0, 2014
  • M. Pituk: Convergence to equilibria in scalar nonquasimonotone functional differential equations, Journal of Differential Equations 193 (2003), 95-130.
  • M. Pituk: A Perron type theorem for functional differential equations, Journal of Mathematical Analysis and Applications 316 (2006), 24-41.

 

A kutatólaboratórium publikációi 2000-2016

Szakmai előadások 2000-2011


A kutatólaboratórium vezetőjének bemutatása

Győri István okl. matematikus (JATE TTK, 1968), 1968 és 1993 között a szegedi Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem munkatársa, ahol a Számítástechnikai Központ alapítója és vezetője (1970-1993). Két évig (1987-1989) a University of Rhode Island (Providence, USA) egyetem vendégprofesszora, a matematikai tudomány doktora (1992). A Veszprémi Egyetem (ma Pannon Egyetem) egyetemi tanára (1993-2013), professzor emeritusz (2013-), a Matematikai és Számítástechnikai Tanszék tanszékvezetője (1993-2009), a Veszprémi Egyetem rektora (1995-98). Széchenyi Professzori ösztöndíjas (1996-2000), az informatikatanári (egyetemi és MSc szakok) és a matematika BSc szak szakvezetője, a PE MIK Informatikai Tudományok Doktori Iskola alapító tagja. Az „International Journal of Qualitative Theory of Differential Equations and Applications” (India) folyóirat főszerkesztője (2007-2016), a „Functional Differential Equations” (Izrael), „Advances in Difference Equatons” (USA), „Journal of Advanced Research in Dynamical and Control Systems” (USA), „Communications in Differential and Difference Equations” (India), „International Journal of Difference Equations and Dynamical Systems” (India), „International Journal of Dynamical Systems and Differential Equations” (India), „Far East Journal of Mathematics” (India), „Pacific-Asian Journal of Mathematics and Mathematical Sciences” (USA), „Mathematical Notes” (Miskolc), „Alkalmazott Matematikai Lapok” szerkesztőbizottsági tagja. Az MTA VEAB Matematikai és Fizikai szakbizottságának elnöke, az MTA VEAB Matematikai analízis és alkalmazásai munkabizottság tagja. Grünwald Géza emlékérem tulajdonosa (1973), a Kiváló Munkáért miniszteri kitüntetés tulajdonosa (1982), a Neumann János díj tulajdonosa (1992), a Chilei Egyetem Prof. Niemeyer Fernandez tiszteletbeli professzori cím tulajdonosa (1994), Szent-Györgyi Albert díj tulajdonosa (2000), Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje (2009), Prima díj, Veszprém megye, tudomány kategória (2010). Publikációi száma: 203  (ebből 1 monográfia és 141 referált folyóiratcikk), független hivatkozásainak száma több mint 3100.